کل بازديدکنندگان : 65266 امروز : شنبه ، 12 فروردین 1402    ساعت :
اخبـــار
چرت نیم‌روزی 'می‌تواند فشار خون را کاهش دهد' ١٣٩٤/٦/٩
منبع خبر :

نتیجه یک تحقیق نشان می‌دهد که چرت نیم‌روزی می‌تواند فشار خون و خطر حمله یا سکته قلبی را کاهش دهد.

بر اساس این تحقیق که نتیجه‌‌اش در کنگره انجمن اروپایی متخصصان قلب (کاردیولوژی) ارائه شده، خوابیدن به مدت نیم ساعت یا کمی بیشتر در میانه روز خطر حمله قلبی را تا ده درصد کاهش می‌دهد.

این تحقیق در بیمارستان اسکلپیه‌یون وولا در آتن، پایتخت یونان انجام شده و در آن پژوهشگران حدود ۴۰۰ فرد میان‌سال با فشار خون بالا را مورد مطالعه قرار داده‌اند.

دکتر مانولیس کالیستراتوس، در هنگام ارائه این تحقیق گفت که ساعات کار اداری و فرهنگ کاری مدرن، استراحت نیم‌روزی را تقریبا از دور خارج کرده است. او این سوال را مطرح کرد که آیا خواب قیلوله تنها یک رسم سنتی است یا واقعا برای بدن سودمند است.

او گفت: "دو نخست‌وزیر مشهور بریتانیا از طرفداران چرت نیم‌روزی بودند. وینستون چرچیل می‌گفت باید زمانی برای خواب بین ناهار و شام اختصاص داد و مارگارت تاچر هم دوست نداشت کسی حول و حوش ساعت ۳ بعد از ظهر مزاحمش شود... تحقیق ما نشان می‌دهد که آنها حق داشتند."

دکتر کالیستراتوس با اشاره به روند تحقیق و نتیجه آن گفت هر چند میزان کاهش فشار خون در میان کسانی که در میانه روز می‌خوابند، اندک است، اما همین مقدار کم هم می‌تواند ۱۰ درصد خطر بروز عوارض قلبی و وریدی را کاهش دهد.

پژوهشگران این تحقیق همچنین دریافته‌اند که خواب نیم‌روزی سرعت ضربان قلب را تا ۱۱ درصد و همین طور قطر دهلیز چپ قلب را تا پنج درصد کاهش می‌دهد.

به گقته دکتر کالیستراتوس یافته‌های تحقیق نشان داده است که نه تنها چرت کوتاه نیم‌روزی می‌تواند به کاهش فشار خون منجر شود، بلکه خواب طولانی‌تر حتی می‌تواند مفیدتر باشد.

[ بازگشت ]