کل بازديدکنندگان : 54338 امروز : سه شنبه ، 30 شهریور 1400    ساعت :
اخبـــار
سیگار کشیدن در ماشین سلامت کودکان را تهدید می کند ١٣٩٢/٥/٩
منبع خبر : انجمن علمی پارسی

محققین علوم پزشکی می گویند استنشاق تحمیلی دود سیگار احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها نظیر آسم ، بیماری های قلبی و سرطان را در افراد افزایش می دهد و سیگار کشیدن پدران در فضای بسته باعث افزایش غلظت نیکوتین در موی سر مادران و نوزادان می شود که این امر می تواند با افزایش احتمال بروز عوارض ناشی از استعمال دخانیات همراه باشد.

تحقیقات اخیر محققان دانشگاه میشیگان نیز نشان می‌دهد که سیگارکشیدن در اتومبیل، صدمات جبران ناپذیری را به سلامت کودکان و بقیه سرنشینان وارد می‌کند.

با توجه به نتایج تحقیقات گسترده در مورد مضرات سیگار کشیدن و اثرات آن بر اطرافیان به ویژه کودکان، در هفت کشور جهان استعمال سیگار در خودرو حامل کودکان و نوجوان کمتر از ۱۵ سال ممنوع است.

محققان این دانشگاه می گویند؛ ریه‌ کودکان بسیار حساس است و دود سیگار آسیب جدی برای سیستم تنفسی آنان محسوب می‌شود.

سیگارکشیدن در یک محیط بسته و به‌ ویژه ماشین برای تمام افرادی که در معرض دود قرار دارند خطرناک است اما این موضوع اهمیت ویژه‌ای برای کودکان دارد؛ زیرا سیستم تنفسی انسان تا ۱۵ سالگی هنوز به ‌خوبی شکل نگرفته است.

این موضوع نه‌ تنها منجر به بیماری هایی مانند آسم و تنگی نفس می‌شود؛ بلکه حافظه کودکان را نیز کاهش می‌دهد.
تحقیقات اخیر انجام‌شده نشان می دهد: قرار گرفتن در معرض دود سیگار حتی در برخی مواد منجر به اختلال ژنتیکی می‌شود.

با توجه به تمام این موارد، در هفت کشوراز جمله برخی ایالت‌های آمریکا، ژاپن، فرانسه، آلمان و انگلیس، سیگار کشیدن بزرگسالان در ماشین در حضور کودکان ممنوع است و قوانین محکمی در این خصوص وضع شده است.

طبق آخرین نظر سنجی انجام‌گرفته در بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکا، بیش از ۸۵ درصد والدین نظر مثبتی در مورد این قانون دارند و به آن پایبند هستند. در این میان ۷۵ درصد نیز مخالف سیگارکشیدن در حضور کودکان در هر محیط دیگری هستند.
نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه PLOSONE به چاپ رسیده است.

[ بازگشت ]