کل بازديدکنندگان : 70268 امروز : یکشنبه ، 2 اردیبهشت 1403    ساعت :
اخبـــار
تبدیل بافت سرطانی به بافت سالم در آزمایشگاه ١٣٩٤/٦/٩
منبع خبر :

دانشمندان آمریکایی می‌گویند که راهی را یافته‌اند که ممکن است با آن بتوان رشد ناهنجار سلول‌های سرطانی را متوقف و بافت مبتلا را به بافت سالم تبدیل کرد.

به گفته آنان نتایج اولیه در مورد بکارگیری این شیوه در آزمایشگاه برای برخی از تهاجمی‌ترین انواع سرطان "بسیار امیدوارکننده" بوده است.

دانشمندان مایوکلینیک در این تحقیق، متوجه ارتباط چسبیدن سلولی (Cell adhesion) با ریز آر‌ان‌ای‌ها (microRNA) شدند در حالیکه تا به حال تصور می‌شد این دو ربطی به هم ندارند.

در چسبیدن سلولی، سلول با استفاده از پروتئین‌هایی که نقش چسب را بازی می‌کنند به یک ماده یا سلول دیگر می‌چسبد.

ریز آر‌ان‌ای‌، مولکول‌های کوچک آران‌ای‌ (با حدود ۲۲ نوکلئوتید) در سلول‌های گیاهی، جانوری و ویروس‌ها هستند که در کدگذاری نقش ندارند و می توانند ژن ها را فعال یا غیر فعال کنند.

در ابتدا دانشمندان تصور می‌کردند پروتئین‌هایی که نقش چسب را بازی می‌کنند فعالیت دیگری ندارند، اما بعدا متوجه شدند که با چسباندن سلول‌هایی خاص به یکدیگر، در واقع پیغام توقف رشد سلول را صادر می کنند.

علاوه بر این، دانشمندان نمی‌دانستند که چرا دو پروتئین (E-cadherin و p120 catenin) که نقش چسب سلول را بازی می‌کنند و به عنوان متوقف‌کننده رشد تومور شناخته می‌شوند، در تومورها هم وجود دارند و برای رشد تومور اهمیت دارند.

دانشمندان که علت این تناقض را نمی‌دانستند تصور می‌کردند که این پروتئین‌ها دو رو هستند، گاهی خوبند و باعث عملکرد طبیعی سلول می‌شوند و گاهی هم بد می‌شوند و به رشد تومور کمک می‌کنند.

اما این تحقیق روشن کرد که پروتئینی به نام PLEKHA7 بین چسب سلولی و ریز آر‌ان‌ای‌ها ارتباط برقرار می‌کند.

وقتی سلول‌ها به هم می‌چسبند ریز آر‌ان‌ای‌ها پیغام توقف رشد را می دهند، اما وقتی سلول‌ها سرطانی هستند و چسبیدن سلولی مختل شده، ریز آر‌ان‌ای‌ها هم دچار بی‌نظمی می شوند و دیگر نمی‌توانند ژن‌ها را خاموش کنند.

هنری اسکوکرافت از مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا می گوید که این تحقیق مهم یکی از "اسرار" قدیمی زیست شناسی را روشن کرده، اما در قضاوت نباید عجله کرد: "تا اینکه بفهمیم آیا این یافته‌ها در باره رشد سلول در آزمایشگاه به درمان سرطان کمک می کند یا نه زمان خیلی زیادی مانده است. اما این قدم مهمی برای درک عملکرد سلول‌های بخصوصی در بدن است، اینکه کی رشد می‌کنند و کی رشد را متوقف می‌کنند." 

[ بازگشت ]